loading
Sertifika
Kalibrasyon Nedir?
24 HAZ
Kalibrasyon Nedir?
24 Haziran 2015
Kalibrasyon doğru bir sıfır gösterecektir​ ekranda ​, böylece bir ​terazi ve baskül ​ bileşenlerini ayarlama işlemidir ve doğru bir kapasitesi doğrultusunda ağırlığını göstermektedir. ​ TERAZİ VE BASKÜL KALİBRASYON YAPILMASI GEREKEN ZAMANLAMA​ NEDİR ​Tartı cihaz platform üzerine aşırı yük koyma sırasında yük hücresi loadcell sapma yapar.Buna bağlı olarak voltaj aşırı güç gelmesi durumunda loadcell soket ve lehim tel arıza ve temas etmeme durumunda .Cihaz üzerinde tuşlar basılarak fonksiyon ve set değerlerini yetkili servis dışında değiştirilmesinde .Dikkat edilmelidir.​
Sevkiyat Ayrıntıları
24 HAZ
Sevkiyat Ayrıntıları
24 Haziran 2015
Ürünler Aras Kargo yoluyla veya sipariş adet miktarına göre kara yolu üzerinden sevk edilecektir. Takip numaraları ve teslim onay verilmektedir. Jadever şirketimize verilen sipariş onayı 48 saat içinde Stokta teslim için her türlü çabayı göstermektedir.Cuma, Cumartesi günü alınan siparişler aşağıdaki Pazartesi günü sevk edilecektir. Tatiller, normal sipariş hazırlama prosedürleri etkileyecektir. Aynı zamanda taşıma, paketleme malzemeleri, depo maliyetleri ve idari ücretleri dahil değildir.Aynı zamanda kapıda ödeme sistemi mevcuttur.
PASLANMAZ BASKÜL
26 HAZ
PASLANMAZ BASKÜL ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR
26 Haziran 2015
Paslanmaz baskül alırken kullanılana sektör ve alana göre paslanmaz kalitesi belirlenmeli kimya sektörü ve deri sanayi 316 olmalı gıda sektörü 304 kaliteli olmalı en düşük olmalı

Korozyon Dayanımı:

304 Kalite çok geniş bir alanda mükemmel bir korozyon dayanımına sahiptir. Birçok mimari inşaat uygulamalarında paslanma yapmaz. Ayrıca, birçok gıda üretimi ve prosesi yapılan çevrelerde, kolayca temizlenip, organik kimyasallara, çok geniş bir alanda inorganik kimyasallara ve renkli boya maddelerine karşı dayanıklıdır. 304 Kalite, orta sıcaklık da ki klorit ortamlarda, 50 ºC üzerindeki sıcaklıklarda çekme kuvvetinin uygulandığı stres korozyonu kırılması ve çekirdeklenme ve çatlama korozyonuna maruz kalır. Bunun yanında, kısa süreli aralıklarla ve temizliğin düzenli yapılıp, uygulandığı (örneğin tencerelerde ve bazı yat bağlantılarında) yerlerdeki ılık klorit ortamlarda başarıyla uygulanabilir. Isı Dayanımı: 304 Kalite 870 ºC ‘de ki kısa süreli aralıklarla çalışıldığı ve 925 ºC ‘de ki sürekli çalışıldığı yerlerde iyi bir oksitlenme dayanımına sahiptir. 304 ‘ün 425 – 860 ºC aralığında, eğer takip eden uygulama oda sıcaklığındaki sulu ortamlardaki çalışma ise, tavsiye edilmez. Fakat bu sıcaklık aralığının üzerinde veya altında değişen ortamlarda bazen iyi performans gösterir. 304L kalitesi karbür çökelmesine karşı daha dayanımlıdır ve yukarıda bahsi geçen sıcaklık aralığında kullanılabilir. Yüksek sıcaklıkta malzeme dayanımının önemli olduğu yerlerde, yüksek karbon değerlerine ihtiyaç duyulur. Örneğin AS1210 basınç kapları kodu 304L ‘nin kullanım operasyon sıcaklığını 425 ºC ile sınırlar ve 304 kalitenin kullanımı, 550 ºC sıcaklığın üzeri için, karbon değeri %0,04 ve daha yüksek değerlere kısıtlanır. 304 Kalite sıvılaştırılmış gazların düşük sıcaklıklarda mükemmel bir tokluğa sahiptir ve bu sıcaklıklarda uygulaması da bulunur.

Korozyon Direnci:

316 Kalite, geniş bir kullanım alanında mükemmel bir korozyon direncine sahiptir. 304 Kaliteyle karşılaştırıldığında esas avantajı, ılık klorit ortamlardaki çekirdeklenme ve çatlama korozyonlarına karşı artırılmış direnme gücüdür. Tüm mimari uygulamalarda oluşabilecek paslanmalara karşı dirençlidir ve hatta deniz gören yapılar, köprü bağlantıları ve kirişleri gibi çok zor şartlar içinde bazen kullanılır. Gıda prosesi yapılan çevrelerde, çok kolayca temizlenme özelliğiyle, çok dayanımlıdır ve organik kimyasallara, boyalara ve geniş bir inorganik kimyasallar grubuna dayanım gösterir. Sıcak klorit ortamlarda, 316 kalite çekirdeklenme ve çatlama korozyonu ve 50 ºC ‘nin üzerindeki sıcaklıklarda çekme stresine maruz kaldığı durumlarda stres korozyon kırılmaları görülür. PASLANMAZ BASKÜLLERİMİZ SERTİFİKALI ÜRÜNLERDİR. Firmamızda sertifikası olmayan ve Avrupa menşeli olmayan tek bir ürün dahi mevcut değildir.
Elektronik Terazi
26 HAZ
Elektronik Terazi kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar
26 Haziran 2015
1) ilk önce baskül göstergesi güç ve ya adaptör takılır
​2) bağlı olan piriz ek seyyar çoğaltma ve piriz bağımsız olamalı ve topraklama olmalı
3) ​gösterge açma kapama ve ya düğmesine basılarak açılır sayma işlemi yaptıktan sonra sıfır denge çalışır
4) Terazi kefe her han gibi bir nesne değmemeli ayakları dengede ve sabit olmalı aksi takdirde yanlış ölçüm yapar.
5) gösterge birim özelliği kg ve ya g olmalı yağ ve sıvı gaz tartımında olursa birim kg tartım yanlış ölçüm olur
6) Terazi kalibrasyon ve setup ayarlarını yetkili servis dışında müdahile edilmemelidir.
7)Terazi direk güneş ışığı ve yağmur altında kullanılmalıdır.
8) göstergede hata kodu gösteriyorsa servis başvuru yapılmalı
VAKUM MAKİNESİ
26 HAZ
VAKUM MAKİNESİ Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
26 Haziran 2015
1)Vakum makinesi düz zeminde kullanılmalıdır.
2)​Vakum makinesi bağlı olan piriz ek seyyar çoğaltma ve piriz bağımsız olamalı ve topraklama olmalı.
3) Fanus kapatma işleminde iki elle tutulup kapatılmalıdır tek taraflı temas aynı anda açma kapatma şase yaparak rezistans yanmasına sebep olur.
4) Vakum makinesi pompa yağ kontrol edilmeli eğer eksik ve ya zaman içinde eksilirse cam hizasında yarı kısmına kadar doldurulmalı aksi takdirde motor yanar.
5)Vakum poşeti üretici firma farklılıkları dolayı mikron ince ve kalın olabilir yapıştırma mühür ısısı vakum poşet kalınlığına göre ısı derecesi ayarlanmalı hatalı ve fazla ısıda mühürleme yapılırsa rezistans yanar.
6)Vakum makinesi ıslak sıvı madde temas uzak tutulmalı .
7)Vakum makinesi kulanım yapıldıktan sonra temizlenmeli ve arka şartel ve anahtar kapatılmalı
8)Vakum makinesi gazlı modellerde paketleme yapılacak gıda ürünün özelliğine göre gıda mühendisi tarafında belirlenmeli.

VAKUM MAKİNESİ NERELERDE KULLANILIR.

Vakum makinesi gıda sektöründe kullanılır .Kulanım amacı paketleme yapılan gıda ürün saklama ve raf ömrünü uzatmak ve ilk günkü tazeliğini korumaktır.
Load Cell
26 HAZ
Load Cell Nedir
26 Haziran 2015
MÖ 5000 yıllarından günümüze değin tartma işlemi için eşit kollu terazilerden faydanılmaktadır. Bir diğer tartma metodu ise zemberekli terazilerdir. Zemberekli terazilerde zembereğe bağlı bir ibre vardır ve bu ibre ağırlığın gösterilmesi amacıyla kullanılır. Bu terazilerin avantajı kalibre edildikten sonra standart bir kütleye ihtiyaç duymamasıdır. Tekrarlanabilirlik ve güvenirlik açısından yay malzemesinin uygun seçilmesi, zembereğin yeteri kadar kurulması göstergenin belli bir aralıkta doğrusal cevap vermesi için önemlidir. Çalışmamızın konusu olan yük hücresi (loadcell) de ağırlık ölçmedeki bir diğer metottur. Ağırlığın elektronik bir ekranda gösterilmesi (indication) için en uygun dönüştürücü (transducer) yük hücresidir. Yük hücresi esaslı ağırlık göstergeleri veya kısaca elektronik teraziler teknik olarak zemberekli terazilere benzerler. Yay elemanı olarak çelik veya alüminyum kullanılmakta fakat malzemeye ölçüm almaya elverişli özel şekiller verilmektedir. (Bir yük hücresinin yay elemanı şekil itibariyle bir yaya hiç benzemese de prensip olarak aynıdır.) Çalışmamızın konusu olan yük hücresi (loadcell) de ağırlık ölçmedeki bir diğer metottur. Ağırlığın elektronik bir ekranda gösterilmesi (indication) için en uygun dönüştürücü (transducer) yük hücresidir. Yük hücresi esaslı ağırlık göstergeleri veya kısaca elektronik teraziler teknik olarak zemberekli terazilere benzerler. Yay elemanı olarak çelik veya alüminyum kullanılmakta fakat malzemeye ölçüm almaya elverişli özel şekiller verilmektedir. (Bir yük hücresinin yay elemanı şekil itibariyle bir yaya hiç benzemese de prensip olarak aynıdır.) Yük hücreleri uzama ölçer (strain gage) tabanlı dönüştürücülerdir. Uzama ölçerler ise bir sistemin veya müstakil bir yapının statik ve/veya dinamik mukavemetinin analiz edilmesinde kullanılan değişik büyüklük ve formdaki elektronik yapılardır. Ticari yük hücrelerinde ise 4 yada 5 farklı formda ve büyüklükte uzama ölçer kullanılmaktadır (Çeşitli kompozitler, mermer, seramik, cam ve beton vs. için imal edilmiş analiz amaçlı özel uzama ölçerler konumuzun dışındadır.) Yük hücresi müstakil bir yapıdır tartma işlemi ise genellikle statik bir ölçmedir. Ağırlık ölçmede kullanıldığı için sadece tek eksen üzerinde çalışırlar. (Ağırlık dünyanın, bir kütleyi belli bir ivme ile çekmesi neticesinde oluşur ve bu çekim etkisi dünyanın neresinde olduğunuza göre değişkenlik gösterir.) Bir diğer isimleri de kuvvet dönüştürücüleridir. Kuvvet ise kütlenin ivme ile çarpımından oluşur. Ağırlık, bir kütlenin yere göre dik eksendeki çekim kuvvetine denk düşer.

LOADCELL NASIL ÇALIŞIR

En basit tanımı ile loadcell ,üzerine uygulanan fiziksel kuvveti elektrik sinyali olarak çıktılayan sistemlerdir. Yapı yay elemanı olarak adlandırılan, özel olarak seçilmiş ve şekil verilmiş metal şase ile strain gage lerle kurulmuş birwheatstone köprüsünden oluşur. Yay elemanı üzerine bir fiziksel kuvvet uygulandığında bu bir deformasyona sebep olur, yay elemanında meydana gelen bu deformasyonwheatstone köprüsü üzerinden bir elektrik sinyali olarak çıktılanır.Elde edilen bu sinyal mikroişlemci tabanlı bir göstergede işlenerek, kuvvet yada ağırlık bilgisi olarak gösterilir.
Ağırlık Ölçmenin Tarihçesi
26 HAZ
Ağırlık Ölçmenin Tarihçesi
26 Haziran 2015
Bir kütlenin ağırlığının tayin edilmesi, yani ağırlık ölçme işlemi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan metrolojinin en temel ilgi alanlarından biridir. Ortadoğunun en eski medeniyetlerinden günümüze gelinceye değin tartma işlemi ağırlığı bilinen bir kütleye göre ağırlığı bilinmeyen bir kütlenin bir mesnede göre eşit uzaklıklarda dengeye getirilmesi ile yapılmaktadır. Bu düzeneğe kısaca eşit kollu terazi demekteyiz. Eski Mısır?dan kalma 80mm uzunluğunda kuartzdan yapılmış ve kefeleri deri olan böyle bir düzenek halenLondra Bilim Müzesinde sergilenmektedir. Esasen bir şeylerin ağırlığını ölçme ihtiyacı eskiden ve hemen hemen günümüzde de bilimsel değil ticari kaygılardan kaynaklanmaktaydı. Yukarıda bahsi geçen düzeneğin de Nil?in kumlarından çıkan altının ölçülmesi için kullanıldığı sanılmaktadır. Çıkan altının ticari hayata girebilmesi ve takas edilebilmesi için tartılması şarttı ve bu bilinen ağırlıklara göre altının kıyas edilmesi ile olabiliyordu. Eski Mısır'da bilinen ağırlık olarak ?beklide en çok bulunduğu için- arpa taneleri kullanılıyordu. 200 arpa tohumunun ağırlığı bir standart birimdi ve günümüz standart birimi olan kilogramın ilkel karşılığıydı. Ortaçağa gelindiğinde yeryüzü zenginlikleri ve hatta para halen tartılarak ölçülüyordu. Bu zamanda kullanılan standart birim binlerce yıl önce kullanılanın aynıydı yani arpa tohumları. Hatta bu tohumlar küçük uzunlukların ölçülmesi için de kullanılmaktaydı. Kıymetli taşlar ve altın yanında bu zamanın değerli malzemeleri arasında yün, baharat ve ipek sayılabilir. Bunların ölçülebilmesi için görece ağır standart birimlere ihtiyaç duyuluyordu. Eczacılık alanında ise daha küçük standart birimlere ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaçlar için zamanla yeni standart birimler üretildi ve kullanıldı fakat bunlar hep en eski standart birime yani arpa tanelerine dayanıyor ve buna eşitleniyordu.

Ağırlık Ölçme Teknikleri ve Yük Hücreleri

MÖ 5000 yıllarından günümüze değin tartma işlemi için eşit kollu terazilerden faydanılmaktadır. Bir diğer tartma metodu ise zemberekli terazilerdir. Zemberekli terazilerde zembereğe bağlı bir ibre vardır ve bu ibre ağırlığın gösterilmesi amacıyla kullanılır. Bu terazilerin avantajı kalibre edildikten sonra standart bir kütleye ihtiyaç duymamasıdır. Tekrarlanabilirlik ve güvenirlik açısından yay malzemesinin uygun seçilmesi, zembereğin yeteri kadar kurulması göstergenin belli bir aralıkta doğrusal cevap vermesi için önemlidir. Projemizin konusu olan yük hücresi (loadcell) de ağırlık ölçmedeki bir diğer metottur. Ağırlığın elektronik bir ekranda gösterilmesi (indication) için en uygun dönüştürücü (transducer) yük hücresidir. Yük hücresi esaslı ağırlık göstergeleri veya kısaca elektronik teraziler teknik olarak zemberekli terazilere benzerler. Yay elemanı olarak çelik veya alüminyum kullanılmakta fakat malzemeye ölçüm almaya elverişli özel şekiller verilmektedir. (Bir yük hücresinin yay elemanı şekil itibariyle bir yaya hiç benzemese de prensip olarak aynıdır.) Yük hücreleri uzama ölçer (strain gage) tabanlı dönüştürücülerdir. Uzama ölçerler ise bir sistemin veya müstakil bir yapının statik ve/veya dinamik mukavemetinin analiz edilmesinde kullanılan değişik büyüklük ve formdaki elektronik yapılardır. Ticari yük hücrelerinde ise 4 yada 5 farklı formda ve büyüklükte uzama ölçer kullanılmaktadır (Çeşitli kompozitler, mermer, seramik, cam ve beton vs. için imal edilmiş analiz amaçlı özel uzama ölçerler konumuzun dışındadır.) Yük hücresi müstakil bir yapıdır tartma işlemi ise genellikle statik bir ölçmedir. Ağırlık ölçmede kullanıldığı için sadece tek eksen üzerinde çalışırlar. (Ağırlık dünyanın, bir kütleyi belli bir ivme ile çekmesi neticesinde oluşur ve bu çekim etkisi dünyanın neresinde olduğunuza göre değişkenlik gösterir.) Bir diğer isimleri de kuvvet dönüştürücüleridir. Kuvvet ise kütlenin ivme ile çarpımından oluşur. Ağırlık, bir kütlenin yere göre dik eksendeki çekim kuvvetine denk düşer.